5.6 C
Prague
Pondělí, 5 prosince, 2022

Zaslouží si dítě potrestat? A který způsob je správný?

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -spot_img

Většina z nás si asi pamatuje nějaký ten menší či větší výprask z vlastního dětství a kdysi se „výchovné“ bitvy považovali za přirozenou součást rodinného života. Stále více se však diskutuje o tom, zda je používání tělesných trestů opravdu účinné nebo kontraproduktivní a nebezpečné.
Mnozí rodiče používají fyzické tresty pravidelně a nevidí na tom nic špatného. Neumí si představit lepší a účinnější trest za menší či větší prohřešky svých dětí a způsob určení hranic. Stále však přibývá rodičů, kteří by na své děti ruku nezvedli a raději hledají jiné cesty a metody výchovy.

Vždy se najde důvod, proč chtějí odejít z domu: Na Mamachi děti milují a nenávidí, když …
Který způsob je vlastně správný?
Existují mnohé argumenty proti používání tělesných trestů ve výchově. Děti, které často rodiče fyzicky trestají, nabývají pocit, že bitva je něco přirozené a je to normální způsob, jak si prosadit své. To může dříve či později vést k agresivitě a násilnému chování takových dětí.

Psychologové také poukazují na to, že časté bitvy v dětství jsou nejednou i jednou z příčin emocionálních problémů, které si dítě s sebou ponese celý život. Neschopnost navázat nebo udržet partnerský vztah, přílišná plachost, uzavřenost do sebe a mnoho dalších mnohem vážnějších psychických obtíží je mnohdy důsledkem právě fyzických trestů v mládí.

Častým používáním fyzické síly si proto dítě může vybudovat nedůvěru k rodičům.
Pokud je dítě vychováváno za pomoci facek a úderů, vážně to ohrožuje i jeho vztah k rodičům. Rodiče jsou pro dítě nejbližšími osobami, které ho mají chránit a vyvolávat v něm pocit absolutního bezpečí. Častým používáním fyzické síly si proto dítě může vybudovat nedůvěru k rodičům, což mívá za následek klamání, útěky z domu a jiné závažné rodinné situace.

To, jaký vliv mají na dítě tělesné tresty, závisí na mnoha okolnostech jako např. od jeho věku a povahových vlastností, od druhu použitého trestu a také například na tom, zda jsou tyto tresty pouze výjimečné a naopak pravidelné a už za nejmenší porušení disciplíny.

Radikální řešení
Většina psychologů a odborníků se dnes však shoduje na tom, že je lepší hledat jiné způsoby než dítě potrestat (např. Odepřením nějaké oblíbené činnosti apod.), Zatímco přistoupíme k „radikálnímu“ řešení v podobě úderu či bitvy. I když se vám možná zdá, že děti, které nezakusíš „pevnou ruku“ rodiče, nemohou být dobře vychované, opak je často pravdou.

Být dobrým rodičem vyžaduje velké úsilí, často železné nervy a moře trpělivosti.
Dítě vyrůstající v milující rodině, kde nezažívá stres a strach z výprask a je neustále ujišťovala o rodičovské lásce má dobré předpoklady k tomu, aby z něj vyrostla zdravá a plnohodnotná osobnost. Pozor však na lhostejnost! Velkou chybou je totiž i to, pokud rodiče v důsledku přílišné zaneprázdněnosti nebo vlastních problémů, jen mávnou rukou nad nepřijatelným chováním svých dětí a tím vše projde bez komplikací.

Být rodičem může téměř každý, ale být dobrým rodičem vyžaduje velké úsilí, často železné nervy a moře trpělivosti. Pokud své děti milujeme, pak se snažíme hledat i ty nejvhodnější způsoby, jak z nich vychovat dobrých lidí. Proto opravdu stojí za důkladné uvážení, zda fyzické tresty vůči svým dětem jsou tím nejlepším řešením, jak jim vštěpovat správné hodnoty a určovat hranice.

- Komerční sdělení -spot_img

čtení ke kávě

- Komerční sdělení -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -spot_img