5.4 C
Prague
Pondělí, 5 prosince, 2022

Utrácejte méně za věci: Tipy a triky jak na všem ušetřit

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -spot_img
 1. Všímejte si, kolik vyhodíte
  Až 40 procent potravy Američanů putuje do koše a my tento arogantní trend následujeme. Zapisujte si, jaký typ a množství potravin končí v odpadu. Pokud se vám opakuje určitá položka, škrtněte ji včas z nákupů, přestaňte ji kombinovat s jinými věcmi v košíku nebo omezte její množství. O měsíc si zápisky podívejte a spočítejte, kolik jste takovým přístupem ušetřili.
 2. Nenakupujte dvojmo
  Přehled o obsahu chladničky možná mají všichni dospělí členové vaší domácnosti, ale možná ani ne. Nenakupujte s partnerem v ten samý den oba, ale mějte například týdenní „služby“. Ať nákupní seznamy sestaví ten, kdo nakupoval poslední, protože je více v obraze. Jinak budete mít tendenci dělat dvojité nákupy.
 3. Pozor na porce
  Nejen pro přibývající kila a pasivní způsob života byste si měli hlídat, kolik sníte. Obrovské porce, které si na Slovensku žádáte, vás stojí zdraví i obsah peněženky, neboť po vysoce energetických jídlech a náročném trávení zůstanete zase unavení a později i hladoví, protože tělo si na ta množství, zkrátka, zvykne. Opravdu máte chuť na půl kila hranolků? Vybavte se na oběd plastovou nádobou a Nedojedenou polovinu si odneste na svačinu nebo přílohu nahraďte salátem.
 1. Nepodlehněte maxitrendům
  Ve snaze šetřit a zajistit jídlo pro rodinu na co nejdelší dobu kupujete co největší balení, které vás zlákají akcí typu 5 za cenu 3. Ve většině případů je to zbytečné – ta potravina vám přestane chutnat, budete se jí přejídat nebo zapomenete, že ji vůbec doma máte a necháte ji zajít až po expiraci. Pak z ní narychlo uvaříte, abyste utratili alespoň polovinu z nákupu, často i to, nač právě nemáte chuť. Nebo ji, zkrátka, vyhodíte, čili jste vůbec neušetřili.
 2. Čím větší sortiment, tím větší nákup?
  V současnosti existuje řada variant stravování a dovážejí se potraviny z celého světa, ale často se v těch množstvích ztrácíte a nevíte, co s čím zkombinovat a v jakém množství. Proto nakoupíte mišmaš ze všeho, polovinu uvaříte, druhá polovina shnije. Pokud chystáte jako občerstvení na večírek mořské plody nebo asijskou kuchyni, nemusíte k nim podávat i grilované maso či sýrovou mísu. Méně (a kvalitního) je někdy více. Používejte toto pravidlo nejen při nakupování a zásobování, ale také při servírování a stravování.
 3. Pozor na „nevědomé“ nakupování
  Neplaťte kartou – choďte na nákupy jen s hotovostí v peněžence. Minete tak jen omezenou částku, ale dřív než ji vytáhnete, zeptejte se sebe samé, jestli opravdu nové boty potřebujete. Nakupování si také plánujte a sledujte. Ukrojte si na něj z výplaty přesnou částku a snažte se ji nepřekročit. Podaří se vám to? Pokud ne, máte problém. Nebo se jděte projít po obchodech zcela bez peněz, pak si dejte čas a uvědomte si, jestli opravdu tak toužíte po věci, kterou jste si vyhlédli. Nato si zapisujte všechno nakoupené do notesu nebo si ukládejte účtenky a na konci měsíce si je důkladně přečtěte. Potřebovali jste skutečně všechno?
- Komerční sdělení -spot_img

čtení ke kávě

- Komerční sdělení -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -spot_img