5.6 C
Prague
Pondělí, 5 prosince, 2022

Tempo oživování čínského exportu překonalo očekávání

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -spot_img

PEKING. Vývoz Číny v červenci překvapivě vzrostl. To signalizuje, že většina ekonomik zmírnila blokády pro omezení úniku nového koronavirus a pomalu se otevírá. Ale obavy z druhé vlny nákazy zastiňují výhled globálního obchodu.

Oficiální údaje z Pekingu v pátek ukázaly, že vývoz z Číny v červenci meziročně vzrostl o 7,2 procenta.

Tempo jeho růstu se tak zrychlilo z červnových 0,5 procenta a vysoce překonalo odhady analytiků, kteří očekávali, že červencový export z Číny klesne o 0,2 procenta.

Motorem čínského exportu byl v červenci zejména poptávka po zdravotnických prostředcích, elektronice a automobilech.

Dovoz do Číny zároveň v červenci meziročně klesl o 1,4%, zatímco ekonomové předpověděli, že stoupne o 1 procento.

Výsledkem bylo, že obchodní přebytek druhé největší světové ekonomiky se v červenci zvýšil na 62,33 miliardy USD (52,63 miliardy eur) z červnových 46,42 miliardy USD. Ekonomové přitom odhadovali, že klesne na 42 miliard USD.

Politicky citlivý obchodní přebytek Číny se Spojenými státy přitom v červenci vzrostl o 16 procent na 32,46 miliardy USD.

Obchod tak v červenci pozitivně přispěl k výkonu čínské ekonomiky. Analytici však varují, že oživení externího poptávky po produktech z Číny nemusí trvat dlouho.

Od konce července opět rychle přibývají nové ohniska onemocnění COVID-19 po celém světě. Některé země již proto začínají opět zavádět opatření k zamezení šíření viru, i když jen lokálně.

- Komerční sdělení -spot_img

čtení ke kávě

- Komerční sdělení -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -spot_img