5.6 C
Prague
Pondělí, 5 prosince, 2022

Sluneční králové

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -spot_img

V Národním muzeu v Praze se otevřela výstava Sluneční králové. Tým českých vědců po mnoha problémech, kdy bylo velmi složité získat povolení k zapůjčení, přivezl mnoho vzácných egyptských artefaktů.  Sbírka pochází z lokality Abúsír, starověkého královského pohřebiště, nacházejícího se poblíž Gízy.

Součástí výstavy jsou také zápůjčky ze světových muzeí v Káhiře, Berlíně, Lipsku, Hannoveru, Heidelbergu a Frankfurtu nad Mohanem.

Nejvýznamnější sochou je unikátní socha panovníka Raneferefa a soubor soch z hrobek princezny Šeretnebtej a jejího váženého písaře Nefera.

Sluneční králové patří k 5. dynastii staroegyptských panovníků, kteří žili a vládli kolem roku 2435 – 2306 př. n. l. Jejich vláda byla dobou, kdy byl Egypt v rozkvětu jak kulturním, tak architektonickém. Vyznávali jediného slunečního boha Re, který byl v této době zřejmě nejvíce uctíván v dějinách Egypta. Spolu s králi byli v nekropoli pohřbívání také významné osobnosti a úředníci té doby.

Jejich pyramidy nebyly tak velké jako pyramidy v Gíze, ale jsou krásnější svou složitostí a zdobností. Na výstavě spatříme bohatou reliéfní výzdobu a mnoho okrasných i užitkových předmětů, které se v pyramidách ukrývaly spolu s mumiemi panovníků. Pořadatelé připravili audiovizuální projekci historie zádušního chrámu krále Sahurea a část slunečního chrámu krále Niusserrea. Z předmětů nalezených v hrobkách spatříme kamenné nádoby, keramiku, vzácné texty a reliéfy.

Čeští archeologové v Abúsíru působí již 60 let, za tu dobu nalezli mnoho cenných objevů, ale až do dnešní doby neměli možnost artefakty vyvézt a představit v naší zemi. Když konečně získali všechna povolení, vše zkomplikovala situace s covidem. Nakonec se však podařilo a my se můžeme kochat procházkou do minulosti Egypta.

Výstava trvá do 7.2.2021 a základní vstupné je 250 kč do muzea + 150 kč do části, kde se koná.

- Komerční sdělení -spot_img

čtení ke kávě

- Komerční sdělení -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -spot_img