5.6 C
Prague
Pondělí, 5 prosince, 2022

Láska ze zvyku: Co to je? Kterou její fázi prožíváte?

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -spot_img

Začíná se to poblouzněním, později se vám otevřou oči. Zatímco zjistíte, že jste potkali muže, se kterým chcete zestárnout, projdou roky a z vašeho partnera se stane kamarád …
Nezoufejte však. Jed Diamond, celebrita mezi psychology, dělal čtyřicet let výzkum manželských párů. A došel k lichotivému závěru – podle něj většina lidí dokáže najít lásku svého života.

Žádá si to čas
Má to však háček. Na to, abyste mohli s čistým svědomím tvrdit, že váš partner je láskou vašeho života, potřebujete čas. Mnoho párů ho nemá dostatek, neboť jejich problémem je vztah si udržet dostatečně dlouho. Psycholog Diamond tvrdí, že každý vztah má pět fází. Většina párů se však dopravuje jen po třetí …

První fáze – zaláskování
Začíná se znenadání. Potkáte muže, který se vám líbí a zamilujete se. On to cítí podobně. Jednoduše do toho oba „padnete“. Žijete jako ve snu, máte pocit, že nikdy jste nebyli šťastnější. Cítíte, že jste našli vytouženého partnera, úplně mu důvěřujete a nejste přístupná k žádným skeptickým postojem svého okolí.

Druhá fáze – tvoříte pár
Je to období, kdy nechodíte už jen na kávu. Možná jste se k němu nastěhovali, sdílíte společný účet a uvažujete nad založením rodiny. Jste do sebe bezhlavě zamilovaní, toužíte po vzájemných dotecích a objetí a čas strávený odděleně připomíná mučírna. V hlavě máte jen jeho, ale přitom už uvažujete racionálně. Je to čas jednoty a společné radosti. Máte pocit, že vás nemůže nikdo rozdělit a oba jste si jisti v tom, že spolu dokážete přežít zbytek života. Zamilovanost odeznívá asi po dvou letech a návrat do reality s sebou často přináší rozpad vztahu a s tím související vážné problémy.

Třetí fáze – rozčarování
Je to období, kdy už spolu žijete nějaký ten rôčik. Poznali jste se do téměř míry, až si myslíte, že o partnerovi víte všechno a už vás nic nemůže překvapit. Občas si lezete vzájemně na nervy, přítomnost toho druhého vám nemusí být po vůli a začínají se i první skutečné rodinné problémy. Je to zároveň období, během kterého se mnoho párů rozchází.

Čtvrtá fáze – vytváření skutečné lásky
Pokud jste se přehouply přes třetí fázi, pravděpodobně máte nejhorší za sebou. Tak jste se sžili, že se z vás stali nejen milenci, ale i nejlepší kamarádi. Sice vám občas ten druhý leze pořádně na nervy, ale zároveň si nevíte život bez něj představit. Dostáváte se do stádia, kdy vaše mysl vnímá spíše pozitiva vašeho vztahu a negativa zatlačuje do pozadí. Uvědomili jste si, že je důležité přijmout partnerovy nedostatky a naučit se s nimi žít.

Pátá fáze – Dva jsou jedno
Uvědomili jste si hodnotu svého partnera. S velkou pravděpodobností spolu žijete již desítky let. Jste přímo jedna duše. Naučili jste se překonávat spory a vybudovali jste mezi sebou silné spojení. Žijete ve vztahu, který má pevné základy, a už přerostl do stádia, kdy si můžete říct, že žijete s láskou svého života a rozdělí vás až smrt.

- Komerční sdělení -spot_img

čtení ke kávě

- Komerční sdělení -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -spot_img