5.6 C
Prague
Pondělí, 5 prosince, 2022

Krize se prohlubuje: Stavební materiál jako nedostatkové zboží

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -spot_img

Pokud se letos chystáte stavět nebo rekonstruovat, nezapomeňte si cihly a další potřebné stavební materiály objednat v dostatečném předstihu. Jinak se vám může stát, že z vašich záměrů sejde. Důvodem jsou přetrvávající problémy v zásobování, se kterými se prodejci potýkají již od začátku pandemie. Opravdu je situace tak kritická, jak tvrdí odborníci?

Pandemie za vše nemůže, problémy jsou i jinde

Zdražování stavebních materiálů je i není důsledkem pandemie. Situace, kterou společnost prochází v posledních dvou letech, samozřejmě do značné míry stav daného trhu ovlivnila, ovšem důvodem není pouze problém s výrobou.

Ochromená ekonomika je sama o sobě vysvětlením rostoucích cen, a když se k ní přidá nedostatek pracovních sil, a konečně i nezpochybnitelná transformace nakupujících (lidé se v průběhu pandemie začali navracet ke svépomocnému stavitelství), výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. Zdražování bude pravděpodobně pokračovat ještě tak dlouho, dokud budou státy pumpovat peníze do ekonomiky za účelem „proinvestování se“ z krize. Tato fáze sice teprve přijde, ale výrobní společnosti se na ni připravují již nyní.

V Česku je však nedostatek stavebních materiálů způsobem i „systémově“. V posledních dekádách se otevřelo jen minimu pískoven a kamenolomů, přičemž většina stávajících v horizontu této dekády skončí.

Cihly si objednejte už na jaře, do léta je budete mít k dispozici

Lidé, kteří stojí v čele stavebnin, zákazníky průběžně vyzývají, aby s nákupem stavebního materiálu neotáleli. Několikaměsíční prodleva s dodávkou cihel, tvárnic i jiných zdících materiálů není výjimkou, jako spíše pravidlem.

Mezi hrstku slušně zásobených patří například pražské stavebniny Hamax. Ani tyto levné stavebniny v Praze však nemohou zaručit, že budou nejpoptávanější stavební materiály k dispozici v požadovaném množství okamžitě. Známý Nerudův citát „Kdo chvíli stál, již stojí opodál“ tak můžeme trefně parafrázovat na „Kdo s nákupem ve stavebninách zaváhal, již pozoruje, jak staví svědomitější soused“.

Předchozí článekDell Latitude E7470
Další článekOZNAČENÍ SÍDLA FIRMY
- Komerční sdělení -spot_img

čtení ke kávě

- Komerční sdělení -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -spot_img