5.6 C
Prague
Pondělí, 5 prosince, 2022

Jak předejít kolapsu dopravy?

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -spot_img

Není pochyb o tom, že se svět globalizuje. Není problém dopravit se za pár hodin přes půl planety, ale zdolat přesun přes Prahu či jiné krajské město je nepředstavitelným rébusem zejména v době špičky. Dopravní zácpy jsou na denním pořádku a je třeba s nimi počítat při plánování trasy.

Ke zlepšení dopravní situace poslouží dopravní značky. Dopravní značení Praha realizuje vodorovné i svislé dopravní značení tak, aby byla zajištěna kontinuita provozu a nedocházelo k zbytečným kolonám. Skloubit systém semaforu a dopravních značek je jedinou prevencí, jak kolabující dopravě ulevit.

Vnímejte dopravní situaci

Vodorovné dopravní značení je trvalého charakteru. Aplikuje se pomocí kvalitní barvy, která dokáže na povrchu vozovky zvýraznit odbočovací pruh, místa pro tranzit nebo zákazy stání. Vodorovné dopravní značky se rozdělují na podélné čáry, příčné čáry, šipky, označení stání a parkovišť, označení zastávek, zákazů zastavení, zákazů stání a ostatní vodorovné dopravní značky.

Ještě větší možnosti nabízí svislé dopravní značení. Ať už jde o značky výstražné, příkazové, zákazové, informační či upravující přednost, jejich důmyslná a vhodná instalace zefektivňuje jízdu, výrazně snižuje čas jízdy a zvyšují bezpečnost. Svislé dopravní značení se umisťuje tak, aby bylo pro účastníky provozu na pozemních komunikacích včas a z dostatečné vzdálenosti viditelné. Svislé dopravní značky se podle svého významu obvykle umísťují při pravém okraji vozovky nebo nad vozovku. Tyto značky lze do provozu umístit trvale nebo dočasně.

Než přijde regulovčík

Respektování dopravních značek ušetří řidičům svízelné situace, jejich nervy, čas i peníze. Nerespektování značek vám může způsobit dopravní kolizi nebo být příčinou tučné pokuty. Nejezděte popaměti, ale vnímejte aktuální úpravy značení, které se může i často měnit. Věřte, že to má své opodstatnění.

V případě, že je kolaps dopravy i přes všechna opatření markantní, vyšle dopravní inspektorát do ulic policisty, kteří jsou nadřazenými orgány veškerého značení. Každý řidič by měl umět vyhodnotit jejich pokyny pomocí ruční gestikulace. Patří to k všeobecné řidičské zdatnosti.

- Komerční sdělení -spot_img

čtení ke kávě

- Komerční sdělení -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -spot_img