5.6 C
Prague
Pondělí, 5 prosince, 2022

Co si můžu vzít na sebe v neformální pátek?

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -spot_img

Zvláště v serióznějších firmách s povinným dress code se můžete setkat s pojmem neformální pátek. Používá se hojně v zahraničí, možná jste ho prvně zaslechli v nějakém americkém filmu, už je ale poměrně běžný i u nás. Jak to ale s těmi neformálními pátky vlastně je?

Snaha trochu ulevit zaměstnancům

Neformální pátky vznikly již v polovině minulého století, konkrétně v roce 1947 na Havaji. Využívají je hlavně kanceláře a firmy, kde je povinný konkrétní dress code – tedy obchodní kanceláře, banky, pojišťovny nebo třeba advokátní kanceláře. Alespoň v pátek tak chtějí svým zaměstnancům ulevit a dovolit jim si do práce místo obleku, kravaty, košile a společenských bot vzít trochu pohodlnější a ležérnější oblečení.

Opravdu si na sebe mohu vzít cokoliv?

Přestože neformální pátky už tu neformálnost mají přímo ve svém jméně, nemůžete si během nich obléknout, co se vám zlíbí. Je potřeba to brát s rozumem. Takže zapomeňte na tepláky, outdoorové kalhoty, vytahané letní šaty, trika s vtipným potiskem, ale i na kraťasy, nebo tílka. Přestože je v létě třeba pořádné horko, stále ještě jsou v našich podmínkách kraťasy a tílka v rámci neformálních pátků tabu. Zvolte si raději nějaký elegantní a upravený oděv. Nemusíte mít přímo košili, vyměňte ji třeba za tričko s límečkem a místo společenských kalhot si vezměte džíny (ale ne ty roztrhané). Ženy si mohou vzít méně formální šaty, nebo také sáhnout po džínách a nějaké halence nebo třeba sportovnější košili. A místo společenských bot si vezměte nějakou pohodlnou a elegantní obuv. Pokud nebude svítivě barevné, klidně to může být i nějaké sportovní a elegantní obutí.

Jestli ale budete mít v neformální pátek nějaké důležité jednání nebo schůzku, zvažte, jestli nedat pro daný den pohodlnost stranou. V takovém případě je lepší odložit neformálnost na jindy a obléct se vhodně pro danou příležitost. Jistě, pohodlné oblečení je příjemné, ale byla by škoda kvůli němu vyvolat špatný dojem a třeba přijít o důležitou zakázku.

Příjemné neformální pátky si můžete užít také v novém zaměstnání, podívejte se na nabídky práce v Praze.

- Komerční sdělení -spot_img

čtení ke kávě

- Komerční sdělení -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -spot_img